UnAd - alternatywne blokowanie reklam w Firefoxie

Wyświetlanie reklam przez wszelkiej maści serwisy od zawsze jest sprawą kontrowersyjną. Z jednej strony autorzy serwisów zasłaniają się tym, że z czegoś muszą się utrzymać. Z drugiej, ja, jako użytkownik, nie zawszę mam ochotę oglądania nachalnych reklam, które zwłaszcza na niskim wyświetlaczu laptopa potrafią zajmować całą wysokość ekranu. Sam osobiście nigdy nie kryłem się z tym, że blokuję reklamy, a i moja whitelista nie wygląda zbyt okazale: Whitelista AdBlocka Twórcy serwisów oczywiście nie są zadowoleni z istnienia AdBlocka (zresztą, jak pisał Tomick sam autor ma wątpliwości), stąd też niektóre serwisy (vide forum.ubuntu.pl) postanowiły, dość brutalnie, nakłonić użytkowników do dodania ich do whitelist.

O samych mechanizmach wykrywania AdBlocka pisał niedawno b4rtaz, natomiast Grzglo opisał metody obejścia tego blokowania. Nie zamierzam tutaj rozwodzić się nad moralnym aspektem blokowania lub nie. Moim zdaniem to twórca serwisu powinien tak wypośrodkować ilość i jakość reklam, by w porównaniu z treścią strony użytkownik skłonny był do nieblokowania reklam w jego serwisie. Jednak wpis Grzegorza spowodował sporo kontrowersji, i zabawę w kotka i myszkę, pomiędzy administracją forum.ubuntu.pl, a Grzegorzem, z którego obronną ręką zdaje się wyszli ci pierwsi. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na reklamy, lub na bądź co bądź jeszcze bardziej denerwujące zachęcenie do odblokowania reklam? Bynajmniej.

Z pomocą może przyjść Jetpack - nowe narzędzie od Mozilla Labs. Najogólniej rzecz biorąc Jetpack jest nowym API dostępnym w formie rozszerzenia do Firefoxa, pozwalającym na tworzenie pluginów przy pomocy HTMLa, JavaScriptu i CSSa. Na stronie Jetpacka możemy zobaczyć kilka prostych przykładów jego wykorzystania. Znajdziemy tam również UnAd ten niewielki (<100 linii kodu) skrypt wykorzystuje subskrypcję Easytlist i dzięki niej blokuje niechciane elementy. Nie jest to oczywiście rozwiązanie tak wygodne jak AdBlock, posiada jednak jedną interesującą cechę: Jetpack na forum.ubuntu.pl Nie wyświetla się uciążliwy monit o wyłączenie reklam. Jak widzimy nie wszystkie reklamy są blokowane, jednak jest to wina subskrypcji - AdBlock z tą samą subskrypcją wyświetla tyle samo reklam. Jak sądzę, nic nie stoi na przeszkodzie by zmodyfikować tak UnAd by korzystać nawet z własnej listy filtrów.

Nie wiem na jak długo takie rozwiązanie będzie oporne na próby wykrycia, jednak na chwilę obecną działa dobrze. Więc użytkownicy którym przeszkadzają reklamy i monity, mogą spróbować jego możliwości (aczkolwiek na Wirtualnej Polsce się gorzej sprawuje). Prawdopodobnie zabawa w kotka i myszkę nigdy się nie skończy, bo odnalezienie złotego środka raczej nigdy nie będzie możliwe. Z jednej strony niemożna winić za to właścicieli serwisów, chęć zysku jest naturalna, a użytkownicy z AdBlockiem wymuszają stosowanie coraz bardziej skomplikowanych technik. Z drugiej strony, wątpię, że gdyby wszyscy przestali używać nagle AdBlocka do blokowania mniej nachalnych reklam, to właściciele serwisów zmniejszyli by nachalność swoich reklam, wszak po co ograniczać zyski?

Dodaj komentarz

Komentarze do wpisu "UnAd - alternatywne blokowanie reklam w Firefoxie":

1. pecet napisał(a):
13 czerwca 2009, 15:25:08

Ojej, ale dzięki temu zabierasz biednemu forum Ubuntu dochód z reklam, i co oni teraz poczną, chyba się powieszą na brodze Stallmana, bo przecież forum nie utrzymają :O

2. pim napisał(a):
13 czerwca 2009, 15:27:55

Przecież na screenie są reklamy ;)

3. Airborn napisał(a):
13 czerwca 2009, 15:30:52

@pecet ubuntu.pl to tylko przykład, ale cóż, oby im broda RMS wytrzymałą była ;)

@pim, tak jak pisałem, efekt jest taki sam jak w przypadku adblocka, jest to kwestia dobrania odpowiedniego filtru, ja na co dzień korzystam a Easylist więc różnica dla mnie żadna (chociaż i tak nie zaglądam tam zbyt często)

4. D4rky napisał(a):
13 czerwca 2009, 19:07:00

pecet - Ubuntu i Stallman? eee...

5. pecet napisał(a):
13 czerwca 2009, 20:02:57

Ano zapomniałem że dla niego żadna dystrybucja nie jest wystraczająco GNU

6. Piotr Pyclik napisał(a):
13 czerwca 2009, 20:33:53

pecet: go fuck yourself

(uaaaale przytroliłem!)

7. Grzegorz napisał(a):
14 czerwca 2009, 00:16:52

Ja tylko dopowiem, że administracja polskiego forum Ubuntu przegrała rywalizację, bo na ostatnią z zaprezentowanych metod blokowania ich nagscrena nie ma rady.

Dodanie do Adblocka filtra: *.js$domain=forum.ubuntu.pl, bezterminowo eliminuje wszelkie natręctwa. Efek uboczny to brak możliwości udzielenia szybkiej odpowiedzi. Jak dla mnie zerowa strata na funkcjonalności, zwłaszcza w porównaniu z oczywistym zyskiem (blokowanie reklam, brak uciążliwych komunikatów).

8. Airborn napisał(a):
14 czerwca 2009, 10:24:10

Grzegorz, ale to jest już ekstremalne rozwiązanie, można też w całości wyłączyć JS ;) Oczywiście działa, ale to jak strzelanie z armaty do wróbli

Dodaj komentarz: